NO-niebo_jas
Tytan
scianka_3w_jas

RADIOWY ODCZYT WODOMIERZY

widok_blok1Zestaw  sprzętowy Komputerowy Inkasent firmy Tytan może  zostać wykorzystany  do odczytu  wodomierzy wyposażonych w nadajniki radiowe.  Konkretnie, wykorzystany może być komputerek PSION PRO G1/G2/G3, który dotychczas służył do klasycznej obsługi klientów w terenie.

Również zestawy oparte o komputerki PDA PIDION i M3  mogą służyć do współpracy z odczytem radiowym dla niektórych rozwiązań. ( zgodność z Windows Mobile )

 

Wymogi techniczne jakie powinien spełniać komputerek PRO:

 • system operacyjny WINDOWS CE   ( dla oprogramowania odczytowego SAPPEL/DIEHL )
 • interfejs RS 232C /DB9  do podłączenia głowicy optycznej programującej nasadki radiowe.
  • o interfejs RS232C można rozbudować komputerek w dowolnym momencie.
  • interfejs BlueTooth   dla komunikacji z głowicą odczytowej lub programowania w innych rozwiązaniach.

     W wielu instalacjach, przy spełnieniu tych warunków technicznych wykorzystuje się komputerki z użytkowanych zestawów do wykonania odczytów radiowych, które z reguły są wykonywane tylko raz w miesiącu .  Na ten jeden dzień któryś z komputerków zestawów klasycznych pracuje na poczet wodomierzy radiowych.  Obie te funkcje dają się tak pogodzić,  że  zmniejsza to koszty niezbędnej bazy sprzętowej wymaganej  dla technologii odczytów radiowych.

 Przygotowanie trasy odczytowej  odbywa się w programie ZBYT WODY Tytan  a dalsze przetwarzanie wyników ( wartości ) odczytu trasy celem aktualizacji baz danych w programie ( module) RADIO Tytan.

 

Elementy sprzętu do odczytów radiowych  -  komponenty zasadnicze po stronie klienta - wodomierza  ( część terenowa ):

     Moduły instalowane z wodomierzami:  (wariant Mirometr / Diehl )

Moduł radiowy nakładka (nadajnik/odbiornik - IZAR MRCP) zainstalowany na wodomierzu (dotyczy tylko wodomierzy  firmy MIROMETR). Nasadka radiowa musi byc oczywiście mechanicznie zgodna z wodomierzem.  Urządzenie typu MRCP może działać również w wodzie, do głębokości zalania 1,5m. Zasięg odczytu do 350m w zależności od otoczenia.

Zdjęcie przedstawia nasadkę pierwszej generacji, współczesna na zdjęciu poniżej.

 

 

Nasadka_1Nasadka radiowa w nowszych wersjach rozwiązania SAPPEL/MIROMETR posiada niższą antenkę oraz wbudowaną baterię na około 15 lat pracy.   Nakładana jest na wodomierze mechanicznie zgodne z nasadką - wybór z linii produktów MIROMETR.

 

 

 

Izar MRDP -2,34KBModuł radiowy przystawka (nadajnik/odbiornik- IZAR MRDP) do wodomierzy impulsowych innych producentów.  Moduł ten łaczy się z "iinnym" wodomierzem kablem.  Urządzenie może być zainstalowane w odległości 1,5m od wodomierza (standard) lub  do 20m (opcja) . Zasięg odczytu do 350m w zależności od otoczenia.

Budowa "na kablu" umożliwia wysunięcie nasadki z miesjca gdzie jest wodomierz i daje mo żliwość manewru  poprawiającego zasięg odczytu.

 

 

wod_nakl_1_wyc1Moduł radiowy nakładka (nadajnik/odbiornik - IZAR MRCP) nowej generacji  -  mniejsza antenka i stała bateria na 15 lat.  Pozostałe parametry zblizone do j/w .

Na zdjęciu nasadka nałożona na wodomierz.

 

 

 

Elementy sprzętu do odczytów radiowych  -  komponenty  po stronie zakładu WOD-KAN - programowanie + odczyt w terenie:

Moduły sprzętowe  wykorzystywane w technologii odczytu radiowego :  (Mirometr / Diehl )

Moduł radiowy nakładka (nadajnik/odbiornik - IZAR MRCP) zainstalowany na wodomierzu (dotyczy tylko wodomierzy impulsowych firmy MIROMETR). Urządzenie typu MRCP może dzia łać również w wodzie, do głębokości zalania 1,5m. Zasięg odczytu do 350m w zależności od otoczenia.

 

 

 

Glowica_opto Głowica optyczna łącząca się z PSION PRO złączem RS232C służy do startowego programowania nasadki radiowej- stan początkowy wodomierza, numer wodomierza, waga impulsu itp.  Na cała instalację wystarcza jedna głowica i jest wykorzystywana tylko w procesie uzbrajania wodomierza w nasadkę radiową.

 

 

 

Workabout_ProG2_dockKomputerek PSION PRO w stacji dokującej, która komunikuje się z komputerem PC za pomocą interfejsu USB. .

       

Komputerek może być wykorzystywany do typowych, dotychczasowych  odczytów w terenie a na koniec okresu rozliczeniowego do obejścia wodomierzy radiowych

 

 

SAPPEL_softOprogramowanie firmy MIROMETR/ SAPPEL  do odczytów radiowych w terenie  oraz gromadzenia ich w bazie danych stacjonarnej.

Z postaci  danych  w bazie  stacjonarnej następuje przetworzenie odczytów,  ich weryfikacja co do porawności i zapisanie w bazie systemu ZBYT WODY.  W trakcie operacji zapisu następuje weryfikacja poprawności i dopiero później są generowane rachunki.

 

Zasady przetwarzania odczytów radiowych w systemie RADIO i ZBYT WODY oraz generowanie rachunków dla PŁATNIKÓW :

Typowa ścieżka postępowania:

 1. Dokonanie  w terenie odczytów wodomierzy radiowych z konkretnego rejonu, zakresu.
  • dane są  gromadzone w komputerku przenośnym PSION PRO w oparciu o oprogramowanie dostawcy rozwiązania nasadek radiowych/ wodomierzy np. SAPPEL/DIEHL,  ITRON, SENSUS, FILA, itp..
 2. Połączenie poprzez stację dokującą z komputerem PC  i transmisja danych odczytowych  do bazy danych stacjonarnych  w programie dostawcy rozwiązania nasadek radiowych  np.  SAPPEL.
 3. Wykonanie exportu tych danych do katalogu wymiany danych pomiędzy systemem SAPPEL a RADIO i dalej ZBYT WODY TYTAN.
 4. Uruchomienie programu RADIO Tytan celem podczytania danych ( wcześniej przygotowanych z SAPPEL ) i analizy, standaryzacji i konwersji danych + weryfikacji ich poprawności.
 5. Zapisanie zweryfikowanych danych do baz programu ZBYT WODY TYTAN.
  • dopiero w tym momencie następuje aktualizacja baz  danych systemu ZBYT WODY
  • tutaj otrzymujemy gotowość baz danych do wystawienia faktur i dokonania rozliczeń.
 6. Wygenerowanie  faktur /rozliczeń w programie  ZBYT WODY. 
 7. Przygotowanie w programie ZBYT Tytan kolejnej trasy do odczytu radiowego.  ( dla rozwiązań dwukierunkowych jak np. DIEHL/  SENSUS/  ITRON ...   i ponowny cykl  czyli powrót do punktu nr 1.

 

     .....  trochę zdjęć z praktyki w terenie  - kliknij na wodomierz  logo_wodom7b

 

Projekt i Wykonanie TYTAN      ver.ds 15_07_28,  Ostatnia modyfikacja:13 września 2016  Generowano:13 września 2016  Platforma:Microsoft Windows  Ilość stron:86

Wszelkie uwagi odnośnie tej strony należy kierować na adres:

 

Wszystkie nazwy handlowe i towarów występujące na tej stronie są znakami towarowymi zastrzeżonymi lub nazwami zastrzeżonymi odpowiednich firm odnośnych właścicieli i zostały zamieszczone wyłącznie celem identyfikacji.